Sebareflexia podľa Figeľa

Autor: Palo Mitrík | 7.4.2014 o 15:14 | (upravené 7.4.2014 o 17:08) Karma článku: 25,53 | Prečítané:  4223x

Niežeby boli dôležité naťahovačky medzi bývalými stranami Ľudovej platformy. Ale cez víkend sa Figeľovi podarilo dosiahnuť nové výšiny pokrytectva a straty pamäte. A v pondelok to zaklincoval - za neúspech Hrušovského môžu pravicoví voliči (slovenský i maďarský), SKDÚ-DS, médiá a ostatní kandidáti. Jediná výhrada do vlastných radov - podcenili osobné stretnutia s voličmi.

Tvrdenie, že pôsobenie mestských poslancov SDKÚ-DS na úrovni mestského zastupiteľstva v Bratislave je „rukolapný dôkaz obchodovania a politikárčenia, napríklad pri nomináciách do mestských podnikov“ je buď na zaplakanie alebo minimálne ambulantnú liečbu. Figeľ pri posledných voľbách do VÚC bez mihnutia oka obhajoval krajské koalície so Smerom (ktoré neboli o ničom inom, iba o flekoch, kšeftoch a peniazoch) a zabezpečil, že minimálne v Nitre sa podarilo Belicovi obhájiť post župana. V tomto kontexte je Figeľova veta o Frešovi, ktorý podľa neho „uprednostnil svoje župné záujmy a osobné ciele pred dlhodobými potrebami Slovenska a občanov“ hodná nie ambulantnej liečby, ale rovno hospitalizácie. Práve tento Frešov „egoizmus“ zabezpečil pre Ľudovú platformu jediného župana na Slovensku, kým Figeľovo KDH bojovalo v rámci Slovenska na obidvoch stranách barikády. Je taký citát z obľúbenej literatúry predsedu KDH: „Prečo vidíš smietku v oku svojho brata, a vo vlastnom oku brvno nezbadáš?“

A Figeľ nám konečne povedal pravdu: za nakladačku, ktorú dostal Hrušovský v prezidentských voľbách môže hlavne SDKÚ-DS (samozrejme, je legitímna otázka, prečo Frešo pretlačil cez predsedníctvo SDKÚ-DS Hrušovského, keď aj tak vedel, že to dobre neskončí). Nie zbabraná kampaň, zlý výber kandidáta, ale 6% strana, ktorá keby sa za Hrušovského postavila, tak je isto iste v druhom kole. Absurdita tohto tvrdenia je umocnená tým, že KDH (ako je v tejto strane dobrým zvykom) nevyvodilo voči sebe absolútne žiadnu zodpovednosť (odstúpenie z bezvýznamných straníckych funkcií je skutočne tá správna sebareflexia). Otázkou ostáva, prečo Figeľ tak tlačil Hrušovského. Poďme trocha konšpirovať. Po odchode Lipšica a Procházku z KDH ostal jediný človek, ktorý by dokázal Figeľovi zobrať KDH – Hrušovský. Ostáva v rovine úvah, čo viedlo Figeľa k tvrdému presadzovaniu Hrušovského ako kandidáta na prezidenta – či to nebola práve snaha (a ako sa ukázalo, úspešná) urobiť z neho politickú mŕtvolu a tým eliminovať Hrušovského krídlo v KDH. Ešte krajší je osud ústavnej zmeny a presadenie definície manželstva. Kým tvrdú kritiku za spoluprácu so Smerom pred prezidentskými voľbami a konečný 3,3% výsledok si odniesol Hrušovský, Figeľ v prípade úspechu zlíže smotanu.

Účelová spolupráca KDH so Smerom a jej neobhájiteľnosť sa v celej svojej nahote ukázala pri nedeľňajšej debate na RTVS. Ako právny expert KDH sa objavil pán Šimko! Nič proti Šimkovi, ale KDH si na svadbu so Smerom vytiahlo zo skrine maturitný oblek. Poukazuje to na jednu vec – a síce KDH nemá šajn, čo robiť s justíciou (jedine, čo im „akože“ vadí, sú previerky sudcov), ale svoje politické body sa snaží uhrať prostredníctvom definície manželstva (machiavellizmus ako vyšitý) . A tu je celý problém KDH – kvôli personálnej a odbornej prázdnote zamieňa politiku za ideológiu. Nie som proti definícii manželstva v Ústave – ale nie takto a nie teraz. Argumentácia KDH o tom, že táto zmena je prvým krokom k niečomu ďalšiemu a naštartuje väčšiu podporu rodiny je klamstvo (žiadne ďalšie kroky KDH nepredstavilo ani len v náznakoch). Je to síce populárne, ale stále len prázdne gesto.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dcéru našla v nemocnici so zlomenou nohou. Tvrdia, že si to urobila sama

Po odbere krvi ostala mesačnej Liliane modrina na päte a zlomená stehenná kosť.

BRATISLAVA

Už je známe, čo všetko vyrastie na mieste bývalého PKO

Na Dvořákovom nábreží bude pokračovanie River Parku.


Už ste čítali?